11 maja 2024r. Imieniny: Igi, Miry, Lwa
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Studenci o przyszłości Garwolina, część 6 i ostatnia

Pan Maciej Kolek pracował samodzielnie nad analizą obecnej sytuacji Miasta, stworzeniem jednej koncepcji rozwoju Garwolina, i propozycją planu zagospodarowania jego prawobrzeżnej części. Pozwoliłem sobie wybrać z Jego pracy najbardziej frapujące myśli, różniące je od pomysłów kolegów i koleżanek.


                                                 Analiza obecnej sytuacji

http://www.czasgarwolina.pl
Szkic dróg krajowych, powiatowych i zbiorczych posłużył autorowi do naniesienia na małym diagramie celnych spostrzeżeń o drogach koniecznych do lepszego skomunikowania miasta. Proszę spojrzeć niżej.















http://www.czasgarwolina.pl
Dwie litery T stykające się daszkami to ideogram połączeń które powinny istnieć, a nie istnieją. Są to połączenia os. Stacyjna i Romanówki, Polnej i Wiejskiej, Sobieskiego i Rataja, Źródlanej i Sławińskiej, Zawad i Leszczyn.




























http://www.czasgarwolina.pl
A tu mapa wartościowych gleb III klasy. Ponieważ rolnictwo ma w Garwolinie charakter szczątkowy, ich zagospodarowanie zostanie podporządkowane funkcjom miejskim. Czy wiecie Państwo, że zbyt dobre gleby II klasy stały się przekleństwem Ożarowa Mazowieckiego? Nie pozwalają bowiem zagospodarować po miejsku przedłużenia warszawskich Alej Jerozolimskich.











                                              Koncepcja przyszłości

http://www.czasgarwolina.pl
Koncepcja ta jest podobna do koncepcji "Trzech Centrów" prezentowanych w pierwszej pracy. Obok istniejącego centrum i wzrastającego w Koszarach autor widzi centrum przyszłości na ulicy Księżnej Anny i Księcia Janusza, to znaczy pod Puznowem, to znaczy bardziej na wschód niż autorki pierwszej pracy.


























                                 Plan zagospodarowania Garwolina prawobrzeżnego

http://www.czasgarwolina.plPlansza planu
zagospodarowania wnosi propozycje umożliwienia zabudowy pod Wolą Rębkowską i Puznowem/Nie-cieplinem/Jago-dnem.
















http://www.czasgarwolina.pl
Nad zielonym płatem gruntu na którym powstanie zbiornik retencyjny, autor lokuje budownictwo jednorodzinne, aż do drogi wylotowej na Siedlce, czyli ulicy Księcia Janusza. (MN - mieszkaniówka niska).






























http://www.czasgarwolina.plBiałe koło - istniejące centrum, fioletowe koło - postulowane centrum kulturalne w Koszarach (takie samo postulowała Monika Kuliś z Politechniki Białostockiej), czerwone koło - centrum lokalne pod os. Stacyjna, żółte koło - planowane nowe centrum pod Budzeniem.




























http://www.czasgarwolina.pl
Ponad ulicą Księcia Janusza umieszczona jest wizja centrum bloków z lokalami usługowymi(MW/U) otoczonego domkami jednorodzinnymi. Pomarańczowe plamy użytku oświatowego leżą na miejskich terenach (stara żwirownia). Na północ, pod Jagodnem - domy jednorodzinne. Główne skrzyżowanie nowego centrum to polne dziś ulice Księżnej Anny i Mieczników (z linią średniego napięcia 15kV)
























Cieszę się, że Maciej Kolek widzi dobrą przyszłość dla terenów pod Puznowem, które od lat dwudziestu uważam za najbardziej rozwojowe miejsce Garwolina. Do ich zagospodarowania potrzeba nie tylko woli władz, ale i właścicieli gruntów, którzy wciąż czekają na wzrost ich cen. Ale to już inny temat.

Andrzej Dobrowolski